19. Tidsmaskinen

Hur såg din webbplats ut för 10 år sedan? Friska upp minnet med The Wayback Machine.

Tyvärr arkiveras inte alla bilder och utseendet är väl inte sådär pixelperfekt (det har hänt en del med såväl kod som webbläsare de senaste åren) men med lite tur kan du hitta en hel del intressanta, roliga och/eller pinsamma minnen.

För vår del kan vi konstatera att agoodid.com i december 2001 innehöll höjdpunkter som Typography World Cup. Serien hade precis börjat och något överraskande hade Verdana inlett säsongen med två raka segrar medan Galliard och Hobo hade inlett svagt…


TYPOGRAPHY WORLD CUP

Team
GPWLTGIP
1. Verdana
22005-14
2. Helvetica Black
21019-13
3. Caslon 540
21015-23
4. Trade Gothic21012-03
5. Centaur italic21013-23
6. Sabon, small c.
21106-32
7. Times false italic
20024-42
8. Univers 4520024-42
9. Adobe Garamond21103-12
10. Stymie XBdIt21103-62
11. Futura extra bold20112-11
12. Baskerville20111-41
13. Galliard20201-60
14. Hobo20200-20

Vi hittar också den första artikeln som publicerades på agoodid.com:

AGoodId.com released

Just like the old Swedish saying, "The shoemaker's children has the worst shoes", we have been been busy working on our dear clients' projects while treating our site visitors to a lousy start page.
Today we are happy to launch the new agoodid.com site, determined to give you the information you never knew you needed.
We'd be more than happy to recieve your comments by mail to info@agoodid.com.

Hur såg din sajt ut?

Kolla på Internet Archive: Wayback Machine

Visa fler